Náš tip

Merida Matts 40D 2013
MTB bicykel Merida Matts 40-D
Author Dexter 2013
MTB bicykel Author Dexter

Všetko o BMX Street Dirt Freestyle

Všetko o BMX bicykloch

Podporujeme:

Staňte sa aj vy niekoho Dobrý anjel!

bicykle-predaj.sk - Váš radca pri kúpe bicykla

Tel:053 4413 064

info@bicykle-predaj.sk

Partneri

Overené značky

Naša anketa


BlueBoard.cz

Aké poznáme druhy bicyklov

Základom správnej voľby je, najprv si ujasniť, čo od bicykla vlastne očakávame, ako často ho chceme používať, v akom teréne a tiež koľko zaňho chceme minúť peňazí. Inak samozrejme pri výbere uvažuje začínajúci cyklista, ktorý sa najčastejšie rozhoduje medzi základnými kategóriami bicyklov, a iné požiadavky má už skúsenejší jazdec, ktorý sa chce s novým bicyklom posunúť o krok ďalej a už hľadá bicykel s konkrétnym zameraním. Základné delenie teda sústreďme na bicykle horské, cestné a crossové.

Horský bicykel (MTB)

Horské bicykle sú samozrejme najvyhľadávanejšie a logicky aj najpočetnejšou kategóriou. Najväčšou výhodou horského bicykla v klasickej podobe je jeho univerzálnosť. Bez problémov umožňuje jazdu po ceste aj v teréne. Pokiaľ si chceme obstarať domov jeden bicykel, z najväčšou pravdepodobnosťou bude ideálnou voľbou horský.
Horský bicykel

Na občasné pohodové jazdenie v nenáročnom teréne stačí bicykel lacnejšej triedy, spravidla okolo 400€ alebo aj menej. Pokiaľ sa ale chcete pustiť do terénu a radi sa zveziete aj rýchlejšie, bude vhodnejšie siahnuť po stroji v cenovej relácii aspoň okolo 600-700€. Tu už začínajú športovejšie orientované modely. Ak máte v pláne jazdiť viacej, bola by chyba za každú cenu sa držať dopredu danej sumy, tu každé euro naviac môže znamenať kvalitatívny posun.

Základom horského bicykla je tuhý, vo väčšine prípadov duralový rám a funkčná odpružená vidlica so zdvihom 80 milimetrov a viac. Aj keď bicykel s pevným rámom a odpruženou vidlicou za cenu 800€ nemôžeme zďaleka označiť za pretekársky, jedná sa už o kvalitnejší materiál často použiteľný aj na vyložene športovú jazdu, prípadne aj na MTB maratóny.

Samostatnou skupinou sú celoodpružené bicykle, ktoré si získavajú aj u jazdcov cross-country stále väčšiu obľubu. Pokiaľ ale máte v pláne dať za bicykel 700€ či dokonca ešte menej, rozhodne bude lepšou voľbou bicykel s pevným rámom. Celoodpružený bicykel Odpružený rám u vyložene lacných bicyklov bude vykompenzovaný menej kvalitnými dielmi, takáto voľba by bola síce na pohľad efektná, ale z hľadiska jazdných vlastností nesprávna. Kvalitný ľahký celoodpružený bicykel je každopádne prínosom, musí sa ale počítať okrem iného s jeho väčšou údržbou, ktorú vyžadujú čapy, tlmič a podobne. Na normálne jazdenie krajinou stačia zdvihy okolo sto až stodvadsať milimetrov. Ak chcete na bicykli v prírode viac vyvádzať a posúvať svoje hranice, rozhodne siahnite po bicykli s väčšími zdvihmi a s odolnejším rámom.

Univerzálnosť zabezpečia celoodpružené bicykle kategórií All mountain a Enduro. Na nich môžete vďaka prijateľnej hmotnosti normálne jazdiť a pritom vydržia aj drsnejšie zaobchádzanie.
Freeridové a zjazdové bicykle sú ešte o kus ďalej a na kopec sa s nimi budete škriabať dosť ťažko. Zjazdový bicykel

Dole to ale bude stáť za to. Zdvihy pružiacich jednotiek nad 160 milimetrov urobia svoje. Za vyložene jednoúčelové je možné označiť zjazdové špeciály určené len a len na jazdu z kopca v náročnom teréne.
Stále väčšiu obľubu ale získavajú taktiež bicykle pre mladých jazdcov na „pouličné vyvádzanie“. Označujú sa ako Freestyle, Dirt alebo Street bicykle. Tie sa spravidla vyznačujú veľmi hutným ale vynikajúco ovládateľným rámom s geometriou prispôsobenou účelu, menším počtom prevodov. Dôležitým komponentom je pevná, spoľahlivá a dobre fungujúca vidlica.

V posledných rokoch sa rozrastá trieda špeciálnych športových horských bicyklov s geometriou určenou pre ženy. Dámsky horský bicykel Výhodou týchto dámskych horských bicyklov je kratší rám, ktorý vyhovuje ženskej anatómii (pri rovnakej výške ako muž má žena spravidla o niečo dlhšie nohy ale kratší trup, takže pánsky horský bicykel je pre ženu väčšinou dlhý ), ďalej pohodlnejšie širšie sedlo, väčšinou špeciálne gripy a v neposlednej rade aj zodpovedajúci dizajn. Žena vezúca sa na horskom bicykli od priateľa, s nepohodlne natiahnutým trupom a so sedlovkou zasunutou na maximum v ráme, taký obrázok je dnes už našťastie minulosťou. Výber je skutočne široký.
Podobná situácia je aj s detskými bicyklami. Už nie je výnimkou naraziť na kvalitnejší detský bike s prijateľnou hmotnosťou. Viacmenej situácia je a aj naďalej asi bude taká, že rodičom sa nechce míňať vysoké sumy za bicykel pre dieťa. S vyššou hmotnosťou lacného detského bicykla je preto nutné počítať.